Usveri'nin Eğitim Erleri

VOLKAN KÜÇÜKKARACA

VOLKAN KÜÇÜKKARACA

Matematik Öğretmeni

     Günümüz müfredatında Matematik dersine yaklaşım, sınav kalıplarına uygun soru tarzlarını öğrenmek hatta ne yazık ki ezberlemek olarak görülmektedir. Bu ise çocuklarda kalıcı olmayan yüzeysel bilgi kalabalığı oluşturmaktadır.

     Matematik; temelinde merak ve ilgi yatan, her bölümünde farklı bir macera içeren gizemli bir yolculuktur. Bu noktada öğrencilere kitapta yazılanları anlatmak dışında kitabın nasıl yazıldığını anlatmak daha ilgi çekici olmaktadır.

Çok basit bir örnekle bu gün bir öğrenci özdeşlikler konusunun katsayılarını “Pascal Üçgeni” olarak adlandırıyorsa, ezber ve günü kurtarma zihniyeti ile yaklaşıldığı açıkça görülebilir. Bu noktada bunun “Hayyam Üçgeni” olduğu ve hatta bu sayıları özdeşliklere uyarladığı kitabın dönemin şahına ithaf edilerek Ömer Hayyam’ın kellesini kurtardığı bilgisi öğrencileri eğlenceli, görüşlerini açıkça ifade edebilecekleri bir atmosfere götürür.

Bu zihniyetten yola çıkarak çocuklarımıza müfredat matematiği haricinde “Matematik Tarihi” dersi adı altında görüşlerini sunabilecekleri, yeni ve gerçek hayatta kullanılabilecek bilgileri edinebilecekleri bir ortam sunuyoruz.

Önce sevgi ile başlanıldığında Matematik dersinin üstesinden gelemeyecek bir öğrenci yoktur.

    En temelden en zirveye kadar kademeli ve takip edilerek ilerleyen genç nesiller bu günün korkakları olsalar dahi yarının Cahit Arf’ı olabilirler.